TravelTrip

Stambuł, Turcja

Choć Turcja kojarzy się przede wszystkim z dobrą pogodą, pięknymi plażami, wielkimi hotelami i bazarami, ma do zaoferowania o wiele więcej. Metropolia położona na dwóch kontynentach, ruiny antycznych miast, niesamowite cuda natury czy intrygujące warownie zachwycą każdego. Prezentujemy 15 miejsc, które powinny znaleźć się na liście "muszę zobaczyć" każdego podróżnika.

Kizkalesi, Turcja

 

Niewielkie miasto w południowej Turcji, na wschód od Riwiery Tureckiej, słynie nie tylko z przytulnych plaż i ciepłych wód Morza Śródziemnego, ale przede wszystkim z imponującej twierdzy, która zdaje się unosić na falach. To Kizkalesi - Zamek Panny, od którego nazwę przyjęło nadmorskie miasteczko. 

Amasya, Turcja

Amasya zlokalizowana jest ok. 130 km od wybrzeża Morza Czarnego, nad rzeką Yesilirmak, w otoczeniu malowniczego krajobrazu Gór Pontyjskich. To jedna z największych pereł północnej Turcji. Zobaczymy tu wspaniałe meczety, wykute w skale grobowce królów Pontu z czasów hellenistycznych czy znajdujące się na szczycie wzgórza ruiny cytadeli bizantyjskiej, z których roztacza się wspaniały widok na miasto.

Troja, Turcja

Pozostałości baśniowego miasta zostały odkryte w XIX wieku w Anatolii. Miasto znane z wojny, opisanej w starogreckim poemacie epickim Iliada. Wojna trojańska wybuchła po porwaniu pięknej Heleny, żony króla Sparty Menelaosa, przez Parysa, jednego z 50 synów króla Troi Priama. Podczas wojny miał miejsce jeden z najsłynniejszych pojedynków - greckiego herosa Achillesa z trojańskim królewiczem Hektorem.

Monastyr Sumela, Turcja

Prawosławny klasztor z XIII w. umiejscowiony na zboczu, z pięknym kościołem ozdobionym freskami, kaplicami, celami mnichów i wielką biblioteką. Czyż nie brzmi zachęcająco? Monastyr Sumela, o którym mowa, został wykuty w skale nad dolinąAltindere, w okolicach miasta Macka w północno-wschodniej Turcji, 270 metrów nad dnem kanionu. Funkcjonował w czasach Imperium Osmańskiego i był wówczas nazywany "Monte Cassino wschodu". W 1923 r. monastyr został opuszczony przez ostatnich mnichów.

Safranbolu, Turcja

Jedno z najpiękniejszych miast Turcji, położone w prowincji Karabuk, ok. 100 km od wybrzeża Morza Czarnego, od XIII w. było ważnym miejscem postoju karawan na szlaku handlowym Wschód-Zachód. Do dnia dzisiejszego zachowała się w Safranboluarchitektura z czasów Imperium Osmańskiego. Na Starym Mieście znajduje się ponad tysiąc obiektów umieszczonych w rejestrze zabytków! Można tu zobaczyć 25 meczetów i setki bardzo starych domów. Uroku temu miastu nadaje położenie w wąwozie rzeki Akcasu.

Pergamon, Turcja

Pergamon był w starożytności stolicą Królestwa Pergameńskiego i jednym z najpiękniejszych miast hellenistycznych. Powstała tam największa po Bibliotece Aleksandryjskiej starożytna książnica. Do dnia dzisiejszego zachowały się m.in. teatr wbudowany w strome zbocze, ruiny świątyni Trajana, liczne fragmenty świątyni Dionizosa, podbudowa Wielkiego Ołtarza Zeusa, sanktuarium Asklepiosa (w dolinie) czy częściowo zrekonstruowana świątynia Trajana. Ruiny te można podziwiać na akropolu, powyżej współczesnego miasta Bergama, położonego ok. 20 km od wybrzeża Morza Egejskiego

Pamukkale, Turcja

Pamukkale, piękne tarasy wapienne, leżące na zboczu tureckiej góry Cokelez, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji świata. Ta śnieżnobiała kraina znajduje się niecałe 20 km miejscowości od Denizli, a utworzony tu park narodowy swoim patronatem objęło UNESCO wpisując go na listę światowego dziedzictwa. Wypływająca z gorących źródeł woda, bogata w związki wapnia i dwutlenek węgla, ochładzając się na powierzchni, wytrąca węglan wapnia. Jego osady układają się w malownicze nacieki i stalaktyty. Całość tworzy tarasy, które nazywa się trawertynami. 

Hierapolis, Turcja

Hierapolis było starożytnym uzdrowiskiem, położonym tuż przy wapiennych tarasachPamukkale. To tu starożytni Rzymianie, a następnie Bizantyjczycy przybywali w celu poprawy stanu zdrowia. Można więc przypuszczać, że było to jedno z pierwszych uzdrowisk na świecie. Niestety nie wszystkim pomagały stosowane wówczas "zabiegi", czego dowodem jest dobrze zachowana nekropolia z ciekawymi starożytnymi nagrobkami.

Góra Namrut, Turcja

Góra Nemrut jest jednym z najwyższych szczytów Turcji. Leży 2134 m n.p.m. w pasie gór Taurus w południowo-wschodniej części kraju. Na jej szczycie znajduje się jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych związanych z kulturą późnego okresu hellenistycznego. Tajemniczo wyglądające posągi głów, które sprawiają wrażenie jakby odcięto je gilotyną, spoglądają we wszystkie strony świata. Jak się tam znalazły?



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl